Darmowa konsultacja

+48 531 800 777

NIE TAKI BIK STRASZNY JAK GO MALUJĄ, CZYLI KILKA SŁÓW O BIURZE INFORMACJI KREDYTOWEJ

KAŻDY, KTO ZACZYNA SIĘ INTERESOWAĆ KREDYTEM, PRĘDZEJ CZY PÓŹNIEJ NAPOTKA NA SWOJEJ DRODZE TRZYLITEROWY SKRÓT BIK. ROZWINIĘCIE TO BIURO INFORMACJI KREDYTOWEJ. CZYM JEST, JAKIE DANE SĄ W NIM GROMADZONE I JAK WPŁYWAJĄ NA MOŻLIWOŚĆ OTRZYMANIA KREDYTU? ZAPRASZAM DO LEKTURY.

O co chodzi z tym BIK-iem?

BIK jest instytucją, do której trafiają informacje o wszystkich czynnych zobowiązaniach kredytowych Polaków. Okres przez który informacje o naszym kredycie będą znajdowały się w BIK to czas od momentu otrzymania kredytu aż do całkowitej jego spłaty – ta sytuacja dotyczy kredytów spłacanych bez opóźnień, ale jest kilka innych sytuacji gdy nasze dane pozostaną w BIK oto one:

– we wniosku kredytowym wyraziliśmy zgodę na przetwarzanie danych osobowych po wygaśnięciu zobowiązania. Wtedy dane w BIK pozostaną praktycznie bezterminowo ponieważ taka zgoda zazwyczaj wyrażana jest na…. 99 lat, oczywiście można ją w każdej chwili wycofac i dane historyczne z BIK znikną. Wyrażenie zgody jest wskazane gdy chcemy budować pozytywną historię kredytową, oczywiście pod warunkiem, że kredyt spłacaliśmy terminowo. Jeśli takiej zgody nie wyrazimy to zakończeniu kredytu, pozytywna historia zniknie wraz z nim. Informacje o kredycie zostaną przeniesione do sekcji statystycznej niewidocznej dla banków i innych instytucji finansowych.

Czyli w momencie opóźnień wystarczy zamknąć kredyt, cofnąć zgodę i po kłopocie? No nie do końca…

Jeśli zobowiązanie było spłacane z opóźnieniem przekraczającym 60 dni to… mamy problem. W takim wypadku BIK ma prawo przetwarzać nasze dane przez okres 5 lat bez naszej zgody. Po tym okresie zostają przeniesione do bazy danych statystycznych. Tam przechowywane są przez 12 lat. Jeśli bank właściwie powiadomił nas o zamiarze wysłania danych do BIK to niewiele można zrobić, a usunięcie wpisów z BIK będzie zależało od dobrej woli banku i od tego jak dobre mamy usprawiedliwienie naszych opóźnień w płatnościach. Jeśli chcemy podjąć taką próbę musimy rozmawiać z Bankiem, który jest stroną, a nie z BIK, ponieważ Biuro Informacji Kredytowej jest jedynie administratorem naszych danych, a wpisu dokonał bank, któremu podpadliśmy.

Alert! Zapytania kredytowe

Oprócz dwóch powyższych przypadków nasze dane są w BIK również wtedy, gdy tylko wnioskujemy o kredyt, a wcale go jeszcze nie otrzymaliśmy. W momencie chęci wzięcia kredytu, bank w którym składamy wniosek wyślę taką informację do BIK, ale też otrzyma informacje z BIK czy w ostatnim czasie pytaliśmy jakiegoś innego Banku o kredyt. Zasada ta budzi kontrowersje, a sam BIK nie informuje nigdzie dokładnie o tym jak zapytania kredytowe wpływają na naszą punktową ocenę w raporcie. Doświadczenie uczy jednak, że wiele zapytań kredytowych w niewielkim odstępie czasowym, może przynieść negatywne efekty. Warto więc zapoznać się z ofertami wielu banków, ale wnioski kredytowe należy złożyć tylko do instytucji starannie wybranych – w oparciu o ofertę, ale też o dostępność dla nas kredytu w danym banku.