Darmowa konsultacja

+48 531 800 777

ZDOLNOŚĆ KREDYTOWA – CZYM JEST, KTO JĄ WYZNACZA I OCENIA?

OCENA ZDOLNOŚCI KREDYTOWEJ JEST JEDNYM Z PIERWSZYCH I NAJWAŻNIEJSZYCH KROKÓW, KTÓRE WYKONA BANK W DRODZE DO UDZIELENIA NAM KREDYTU. CO TAKIEGO KRYJE SIĘ POD TYM POJĘCIEM? JAKIE KROKI PODJĄĆ ŻEBY POPRAWIĆ SWOJĄ ZDOLNOŚĆ KREDYTOWĄ?

Wyliczanie zdolności kredytowej

Analiza zdolności kredytowej to przede wszystkim zbadanie naszego bilansu „zysków i strat” co w budżecie domowym będzie odpowiadało:  

  • Uzyskiwanym dochodom
  • Kosztom utrzymania ( np. jedzenie, czynsz, energia, samochód itd.)
  • Aktualnym zadłużeniom wliczając w to wszystkie typy pożyczek np: kredyt, karta kredytowa, limit w koncie, chwilówka, pożyczka zakładowa itd.

Po podsumowaniu dochodów i kosztów, bank przeanalizuje czy pozostała nadwyżka wg niego pozwoli na zaciągnięcie i spłatę nowego zobowiązania. Otrzymamy wtedy informację czy posiadamy zdolność kredytową na wnioskowaną przez nas kwotę i okres spłaty.

Jednak sprawa byłaby zbyt prosta gdyby można było zamknąć ją w kilku powyższych zdaniach więc uprzejmie komplikujemy J.

Scoring – czy mamy na niego wpływ?

Każdy z banków posiada swoje wewnętrzne regulacje, które mówią o tym jakiego klienta bank chciałby przyciągnąć do siebie najbardziej. Mowa tutaj między innymi o takich parametrach jak: wiek, stan cywilny, liczba osób będących na utrzymaniu, status mieszkaniowy i majątkowy, wykształcenie, staż pracy, wykonywany zawód, zajmowane stanowisko i wiele innych. Nie na wszystko mamy oczywiście wpływ jednak mając taką wiedzę możemy się odpowiednio wcześniej przygotować lub po prostu uniknąć banku który z góry oceni nas gorzej.

Jak można sprawdzić czy mamy zdolność kredytową?

Każdy bank liczy zdolność korzystając ze swoich wewnętrznych kalkulatorów i algorytmów. Skąd w takim razie wiedzieć do którego banku złożyć wnioski? Jeżeli chcemy określić zdolność „mniej więcej” można skorzystać z ogólnodostępnych kalkulatorów ale trzeba pamiętać, że nie są dokładne i nie biorą pod uwagę regulaminów banków więc opieranie się na takim wyliczeniu jest ryzykowne. W tej sprawie najlepiej poradzić się eksperta. Napisz do nas jeżeli jeszcze nie sprawdzałeś swojej zdolności kredytowej.

BIK –  czyli jakie informację o nas bank sprawdza

W trakcie analizy zdolności kredytowej bank pobiera raport z Biura Informacji Kredytowej, aby dowiedzieć się czy aktualnie posiadamy jakieś zobowiązania i jak spłacaliśmy nasze wcześniejsze kredyty.

Każda osoba mająca w planach wzięcie kredytu powinna sama z odpowiednim wyprzedzeniem zweryfikować swoją historię w BIK. Jeśli z historią kredytową będzie coś nie tak ( zdarza się, że zapomnimy o jakimś starym zobowiązaniu, karcie kredytowej czy też naliczą nam się opłaty do dawno nieużywanego konta), to mamy czas aby spróbować temu zaradzić.

Raport ze swojego profilu można pobrać z oficjalnej strony BIK, a jeśli nie wiesz jak to zrobić zapytaj nas, na pewno pomożemy.