Darmowa konsultacja

+48 531 800 777

UBEZPIECZENIA PRZY KREDYCIE HIPOTECZNYM. CZY TO KONIECZNE I CZY WARTO JE MIEĆ?

JAKIE UBEZPIECZENIA SĄ KONIECZNE PRZY KREDYCIE HIPOTECZNYM,? KIEDY MOŻESZ DOSTARCZYĆ UBEZPIECZENIE Z ZEWNĘTRZNEJ FIRMY, A KIEDY BANK NARZUCI SWOJE ROZWIĄZANIE? DOWIEDZ SIĘ JAKIE UBEZPIECZENIA WARTO MIEĆ, A KTÓRE Z NICH BĘDĄ TYLKO ZBĘDNYM KOSZTEM.

Przezorny zawsze ubezpieczony. Tak mówi przysłowie, a jak wygląda rzeczywistość nad Wisłą? Nie lubimy ubezpieczeń, traktujemy je często jako zło konieczne. Narzucają je na nas ustawy – np. OC aut, pracodawcy – ubezpieczenie grupowe lub właśnie banki – przy okazji kredytu. 

Czy jednak zastanawiałeś się co stałoby się gdybyś nie miał ubezpieczenia przy okazji Twojej ostatniej stłuczki? A co stałoby się z kredytem gdyby Twoja nieruchomość uległa zalaniu, spaliła się lub została okradziona? Co stałoby się z Twoimi bliskimi gdyby zabrakło Ciebie? Jeśli jeszcze nie miałeś okazji żeby nad tym pomyśleć to ten tekst może być dla Ciebie pomocny.

Co i kogo możesz ubezpieczyć przy kredycie hipotecznym? 
  1. Ubezpieczenie nieruchomości – każdy bank wymaga aby nieruchomość, którą nabywasz była ubezpieczona. Bank wymaga podstawowego zakresu ( stan deweloperski od ognia i zdarzeń losowych), ale powinieneś zastanowić się nad rozszerzeniem zakresu jeśli chcesz ubezpieczyć w swoim domu także sprzęt elektroniczny, drogą podłogę lub sytuację gdy Twoja pralka zalewa sąsiada poniżej. 
  2. Ubezpieczenie życia – nie jest konieczne przy kredycie, ale niektóre banki tego wymagają w momencie jeśli chcemy skorzystać z konkretnej oferty, która ma to „ w pakiecie”. Tu również należy zbadać zakres, który oferuje bank i zastanowić się nad rozszerzeniem ubezpieczenia jeśli tego potrzebujemy lub zamianą ubezpieczenia które oferuje bank na inne ubezpieczenie z rynku. Jeżeli już mamy ponosić ten koszt to warto wiedzieć co w takim ubezpieczeniu się znajduje.
  3. Ubezpieczenie NWW – niskiego wkładu własnego – Jeśli Twój wkład własny nie przekracza 20% wartości nieruchomości to bank zażąda od Ciebie właśnie takiego ubezpieczenia. Zazwyczaj będzie w postaci podwyższenia marży do momentu spłaty kredytu do poziomu 80% LTV (20% wkładu własnego), po tym okresie Twoja marża spadnie do poziomu docelowego. Niektóre banki zawierają takie ubezpieczenie w docelowej marży kredytu więc warto zwrócić na to uwagę ponieważ taka marża zostanie z nami do końca spłaty kredytu.
  4. Ubezpieczenie Pomostowe – Obejmuje ono czas od momentu wypłaty środków ( pierwszej transzy) do chwili wpisu hipoteki do księgi wieczystej. Najczęściej oznacza wzrost oprocentowania do tego momentu. Od 0,05% do nawet 2% w zależności od banku. Jeśli kupujesz nieruchomość, która ma już księgę wieczystą potrwa to krócej, jeśli Twoja nieruchomość jest dopiero w budowie, najprawdopodobniej będzie to znaczący koszt w Twoim kredycie. 
  5. Ubezpieczenie ryzyka utraty pracy i podobne pakiety – zazwyczaj stosowane jako koszt dodatkowy, z doświadczenia wiemy, że często jest to swoiste rozmycie kosztów w myśl zasady: drogi kliencie nie zapłacisz prowizji, a Twój kredyt będzie ubezpieczony, jednak w naszej opinii są ważniejsze ubezpieczenia, na które możesz przeznaczyć swoje pieniądze. 

Teraz już wiesz co i jak możesz ubezpieczyć, a jeśli chcesz znać szczegóły to ten artykuł jest jedynie wstępem do cyklu publikacji, w których każde powyższe ubezpieczenie zostanie omówione szczegółowo. Zapraszamy do śledzenia naszego profilu na FB.