Darmowa konsultacja

+48 531 800 777

UBEZPIECZENIE POMOSTOWE – „UKRYTY” KOSZT KREDYTOWY

NAJCZĘŚCIEJ POMIJANY KOSZT PRZY ANALIZACH KREDYTOWYCH ZARÓWNO PRZEZ KLIENTÓW JAK I PRZEZ WIELU EKSPERTÓW TO UBEZPIECZENIE POMOSTOWE. PYTANIE CZY JEST TAK NIEZNACZĄCE, ŻE FAKTYCZNIE NIE WARTO ZWRACAĆ NA NIE UWAGI? JEŚLI JEGO KOSZT POTRAFI SIĘGAĆ KILKUNASTU TYSIĘCY ZŁOTYCH, NASZYM ZDANIEM WARTO PRZYJRZEĆ SIĘ UBEZPIECZENIU POMOSTOWEMU RÓWNIE DOKŁADNIE, CO INNYM KOSZTOM KREDYTOWYM.

Biorąc kredyt na nieruchomość z pomocą kredytu hipotecznego, zgadzamy się, aby była ona również zabezpieczeniem dla banku, na wypadek gdybyśmy przestali spłacać kredyt. Zanim jednak nasze M stanie się takim zabezpieczeniem, w Księdze Wieczystej nieruchomości musi pojawić się taka informacja. Sęk w tym, że bank wypłaci pieniądze o wiele wcześniej i na czas oczekiwania żąda od nas ubezpieczenia w postaci „pomostówki”.

Jest to ubezpieczenie chroniące bank i w przypadku, gdy nie będziemy spłacać kredytu, a nieruchomość nie będzie jeszcze zabezpieczeniem, ubezpieczyciel zwróci bankowi wypłacone pieniądze.

Dlaczego jednak bank nie wpisze się do KW od razu po wypłacie środków? Ponieważ procedury związane z wpisem do księgi Wieczystej trwają w sądzie od kilku tygodni do kilku miesięcy, a wpisu można dokonać dopiero przy założonej KW w momencie sprzedaży nieruchomości. W praktyce często robi to notariusz i załatwiamy to jednym aktem razem z umową kupna sprzedaży. Wniosek o wpis do KW możemy także złożyć sami i to klient wybiera, czy powierzy tą czynność notariuszowi czy też samodzielnie dokona wpisu.

Ubezpieczenie pomostowe przy zakupie na rynku pierwotnym.

Dziś na rynku pierwotnym większość transakcji dokonuje się, gdy mieszkania są jeszcze w budowie. Często spotykamy się z sytuacją, gdy na wybraną nieruchomość musimy poczekać rok lub nawet 2 lata. W takim przypadku deweloper najczęściej przyjmuje zapłatę w transzach uruchamianych wraz z postępem budowy. Co do zasady najpierw wpłacamy swój wkład własny, a w kolejnym etapie to bank wypłaca deweloperowi środki. Od momentu wypłaty pierwszej transzy kredytu bank proporcjonalnie do uruchomionego kredytu będzie liczył odsetki + ubezpieczenie pomostowe, w takiej sytuacji ubezpieczenie to możemy szczególnie odczuć w naszej kieszeni.

Koszt ubezpieczenia pomostowego

Ubezpieczenie to jest zazwyczaj pobierane w postaci podwyższenia marży banku, do czasu wpisu do KW. Każdy bank indywidualnie ustala o ile podnosi marżę, a różnice pomiędzy bankami są znaczące. Najtańszy w tym aspekcie dziś jest bank ING, który podnosi marżę o 0,05%, większość banków jednak ma pułap dużo wyżej bo średnie ubezpieczenie pomostowe to wzrost oprocentowania od 1% do 1,5%, a zdarzają się banki, które pobierają nawet wyższe opłaty. Oznacza to, że przy przykładowym kredycie na 300 000 PLN, który jest w całości uruchomiony, koszt może wynieść kilkaset złotych miesięcznie! Możesz to policzyć za pomocą wzoru:

Miesięczny koszt UP = Kwota uruchomionego kredytu * stawka UP(%) / 12 np.:

300 000 PLN * 1,5% /12 = 375 PLN

Kontroluj bank!

Ubezpieczenie pomostowe płacisz tylko do momentu wpisu do KW, ale mimo iż bank ma również dostęp do treści KW należy przypilnować, aby bank przestał pobierać tą opłatę. Banki przerzucają jednak obowiązek poinformowania o dokonanym wpisie na nas. Jeśli z jakiegoś powodu zapomnieliśmy to zrobić, a bank pobierał ubezpieczenie pomostowe dłużej niż było to konieczne, zgodnie z ustawą musi zwrócić nam niesłusznie pobrane składki, ale odbędzie się to oczywiście tylko na nasz wniosek więc warto o tym wiedzieć.

Wiesz już wszystko na temat ubezpieczenia pomostowego czy może masz dodatkowe pytania? Jeśli chciałbyś je zadać zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem kredytowym.