Darmowa konsultacja

+48 531 800 777

SPÓŁDZIELCZE WŁASNOŚCIOWE PRAWO DO LOKALU – CZYM RÓŻNI SIĘ OD PEŁNEJ WŁASNOŚCI I CZY DOSTANIEMY NA NIE KREDYT?

Szukając mieszkania z rynku wtórnego, kupujący najczęściej oceniają oferty pod względem: lokalizacji, ceny i powierzchni. Rzadko zastanawiają się nad formą własności. Dlaczego tak jest? Wiele osób nie zwraca uwagi na to, jakie typy własności istnieją na rynku i czym się różnią.

W poniższym artykule przedstawię różnicę między pełną własnością, a spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu. Odpowiem też na pytanie, czy ma to znaczenie przy zakupie mieszkania, gdy wspomagamy się kredytem hipotecznym. 

Pełna własność, charakteryzuje się przede wszystkim tym, że właściciele mieszkania są również właścicielami części wspólnych budynku. Najeżą do nich windy, czy klatki schodowe. Mają także udział w gruncie, na którym stoi budynek. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest prawem do korzystania z mieszkania, ale właścicielem budynku jest spółdzielnia. Dotyczy to również działki, na której stoi budynek.

Jak to wygląda w praktyce?

Najważniejszą kwestią jest to, że zarówno własność, jak i spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu podlegają dziedziczeniu, egzekucji oraz są zbywalne. W obu przypadkach mieszkanie może być remontowane i wynajmowane, a więc podobieństwa dla obu form własności są bardzo duże. Przy codziennym korzystaniu z mieszkania dla właściciela nie ma większej różnicy, czy posiada pełną własność, czy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. 

Prawo własności nie wpływa znacząco na cenę zakupu mieszkania. Nie różnicuje także opłat czynszowych, które będziemy pokrywać co miesiąc. Bazując na tych informacjach możemy stwierdzić, że wybierając mieszkanie nie musimy kierować się formą własności. 

Jeśli od strony praktycznej nie ma większej różnicy, czy może pojawić się problem z kredytem na taką nieruchomość? Odpowiedź brzmi nie. Najważniejsza informacja dla kredytobiorców jest taka, że mieszkanie powinno posiadać Księgę Wieczystą, lub spółdzielnia musi wydać zaświadczenie, że nie ma przeciwwskazań do jej założenia. Istotny jest także uregulowany stan prawny gruntów. Większość banków udzieli kredytu na standardowych warunkach w każdym z przypadków. Ograniczenia występują w pojedynczych sytuacjach i dotyczą np. nieznacznej podwyżki marży.  

Podsumowując, jeśli znajdą Państwo mieszkanie ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu, które spełnia pozostałe oczekiwania, nie warto przejmować się taką formą własności. 

Potrzebujesz pomocy w uzyskaniu kredytu hipotecznego? Napisz do nas.