Darmowa konsultacja

+48 531 800 777

ZAKUP MIESZKANIA „Z KREDYTEM” – JAK TO ZROBIĆ, GDY TEŻ CHCEMY WSPOMÓC SIĘ FINANSOWANIEM. NA CO WARTO UWAŻAĆ?

Często w mojej pracy słyszę pytania: „Czy mogę kupić mieszkanie, na którym jest kredyt?”, „Czy kupując mieszkanie z kredytem, przejmuję kredyt sprzedającego”? Zapraszam do zapoznania z poniższym wpisem, który objaśnia to zagadnienie.

Zacznijmy od wyjaśnienia stanu prawnego nieruchomości sprzedającego. Jeśli aktualny właściciel kupował mieszkanie na kredyt hipoteczny, warunkiem do wypłaty było złożenie przez niego wniosku o wpis do hipoteki w księdze wieczystej nieruchomości na rzecz banku. Przeglądając Księgę wieczystą w dziale IV będzie ten wpis widoczny.
W jaki sposób można dokonać zakupu mieszkania, które ktoś nabył wspomagając się kredytem?

Najczęstsza sytuacja jest taka, kiedy nowym kredytem spłacamy stary. Technicznie wygląda to tak, że do wniosku o kredyt na zakup nieruchomości dołączamy odpowiednie zaświadczenie z banku sprzedającego. Tam będzie zawarta informacja o aktualnym saldzie zadłużenia, rachunku technicznym do spłaty zobowiązania, a także promesa banku, że po spłacie zobowiązania zwolni hipotekę. Wtedy bank kupującego wypłaci kredyt w dwóch transzach, pierwsza na spłatę kredytu, a druga na konto sprzedającego. Warunkiem wypłaty kredytu będzie zaświadczenie z banku sprzedającego, że kredyt został spłacony w całości oraz potwierdzenie złożenia wniosku o wpis do KW na rzecz banku kupującego.

Inny przypadek to sytuacja, kiedy sprzedawca posiada kredyt hipoteczny na nieruchomości, ale oświadcza, że przed podpisaniem aktu przeniesienia własności spłaci zobowiązanie wobec swojego banku. Jest to możliwe, jednak warto pamiętać, aby po spłacie nie złożył wniosku do sądu o wykreślenie hipoteki. Jeśli to zrobi wypłata kredytu hipotecznego będzie możliwa dopiero kiedy ten wpis się pojawi, a to może potrwać nawet kilka miesięcy. Dlatego osoba sprzedająca nieruchomość może spłacić swój kredyt i wziąć odpowiednie zaświadczenie z banku, nie składając wniosku o wykreślenie hipoteki. Po podpisaniu umowy kredytowej przez kupującego, notariusz w umowie przyrzeczonej złoży oba wnioski. Zostanie w nich złożony podanie o wykreślenie, a następnie o ustanowienie hipoteki na rzecz banku kupującego na opróżnionym miejscu hipotecznym.


Czy jest to bezpieczny zabieg?


Jeżeli cały proces zostanie przeprowadzony prawidłowo, to tak. Aby nie popełnić błędów, warto skorzystać z pomocy ekspertów. Tym bardziej, że coraz częściej można trafić na ogłoszenia sprzedaży mieszkań, które wciąż są obciążone kredytem. Obecnie rynek nieruchomości jest niezwykle dynamiczny. Pojawiło się mnóstwo inwestorów, kredyt jest „tani” i dostępny. Między innymi te aspekty spowodowały, że ceny nieruchomości poszybowały do góry. Zdarza się, że sprzedający mieszkanie nabył np. dopiero 2 miesiące przed ponowną sprzedażą. Zaciągnął kredyt hipoteczny na zakup i złożył wniosek o wpis do hipoteki, jednak tego wpisu jeszcze nie ma w księdze wieczystej. Gdybyśmy chcieli kupić takie mieszkanie, wspomagając się kredytem hipotecznym istnieje taka możliwość. Jednak dopiero wtedy, gdy pojawi się wspomniany wpis w Księdze Wieczystej nieruchomości. W tym momencie możemy złożyć wnioski o kredyt hipoteczny. Należy pamiętać, że w większych miastach często wiąże się to z oczekiwaniem od kilku, do nawet kilkunastu miesięcy.

Cały proces zakupu takiego mieszkania jest możliwy do przeprowadzenia. Jeśli masz pytania dot. tego zagadnienia, zapraszamy do kontaktu:

mail: kontakt@profesjonalnefinanse.pl

telefon: 577 570 004

facebook: facebook.com/Profesjonalne-Finanse/

Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania!