Darmowa konsultacja

+48 531 800 777

NIEUREGULOWANE GRUNTY – CZY MOŻLIWY KREDYT HIPOTECZNY?

Pracując jako ekspert kredytowy na terenie Warszawy, spotykam się z klientami, którzy chcą kupić mieszkanie, gdzie formą własności jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Pisałem o tym w artykule dotyczącym tej właśnie formy własności, który znajduje się na naszej stronie. Czasem jednak przychodzą klienci, którzy znaleźli mieszkanie ze SWPDL, natomiast prawo własności gruntu, na którym znajduje się nieruchomość jest nieuregulowane. Co to oznacza?

Sprawa mieszkań z nieuregulowanym gruntem dotyczy sytuacji, kiedy spółdzielnie mieszkaniowe budowały mieszkania na gruncie, który nie był własnością spółdzielni lub spółdzielnia nie miała prawa użytkowania wieczystego. Dziś wydaje się niemożliwym, aby budować nieruchomość na cudzym gruncie, jednak ówczesne władze PRL takie możliwości dawały właśnie spółdzielniom mieszkaniowym. Według prowadzonych statystyk takich mieszkań w Warszawie jest około 100 000.

Dla wielu osób poszukujących mieszkania taka forma własności jest nie do przyjęcia, dlatego mieszkania te są ok 10-15% tańsze niż pozostałe, posiadające pełną własność. Są klienci, którym taka forma własności nie przeszkadza. Wtedy najlepszym rozwiązaniem dla inwestora jest zakup takiego mieszkania za gotówkę. Co mają zrobić klienci, którzy znaleźli taką nieruchomość i chcą ja nabyć za pomocą kredytu hipotecznego? Najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa z doświadczonym ekspertem kredytowym, który prowadził już takie transakcję.

Jakie warunki należy spełnić?

Najważniejszą informacją jest, iż są banki, które na taką nieruchomość udzielą kredytu, oczywiście pod pewnymi warunkami. Sprawa nie jest łatwa, ponieważ tylko dwa banki chcą finansować takie nieruchomości. Najważniejszą kwestią jest ustalenie, czy lokal posiada księgę wieczystą. Od połowy roku 2013 możliwość założenia KW dla mieszkania z SWPDL nie była problemem nawet, jeśli grunt był nieuregulowany. Aktualnie założenie KW dla takiej nieruchomości jest niemożliwe. Dlatego warunkiem umożliwiającym staranie o kredyt jest znalezienie mieszkania z KW. Grunt na którym znajduje się nieruchomość może być nieuregulowany.

Co zrobić aby otrzymać kredyt?

Jeśli spełniony jest warunek posiadania Księgi Wieczystej, należy w taki sposób przedstawić nabywaną nieruchomość, aby bank zechciał udzielić kredytu na zakup. Musimy dostarczyć dokument mówiący o tym komu i na jakiej podstawie przysługuje SWPDL. Uzyskać zaświadczenie ze spółdzielni, w którym będzie dokładnie opisana nieruchomość. Szczególnie istotna jest informacja o tym, że wszystkie rachunki związane z nieruchomością są uregulowane. Odpowiednio zaprezentowane dokument, powinny przekonać bank do udzielenia kredytu na zakup.

Istnieją też inne formy sfinansowania takiej nieruchomości, np.:
  • zabezpieczenie banku inną nieruchomością, której jesteśmy właścicielami,

  • zaciągnięcie pożyczki hipotecznej, gdzie wymogiem jest posiadanie innej nieruchomości z KW na której bank zechce się zabezpieczyć,

  • można także zastanowić się nad kredytem gotówkowym, jeśli kwota nie jest zbyt wysoka.

Podsumowując kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości z nieuregulowanym gruntem jest możliwy, o ile proces zostanie odpowiednio poprowadzony.

Jeśli masz dodatkowe pytania, zapraszamy do kontaktu:

mail: kontakt@profesjonalnefinanse.pl

telefon: 577 570 004

facebook: facebook.com/Profesjonalne-Finanse/

Z chęcią z Tobą porozmawiamy!