Darmowa konsultacja

+48 531 800 777

FUNDUSZ WSPARCIA KREDYTOBIORCÓW – ZYSKAMY, CZY STRACIMY?

Wzrost stóp procentowych, a co za tym idzie podwyższenie raty kredytu hipotecznego, wzbudziło u kredytobiorców chęć poszukiwań rozwiązania problemu. Dlatego właśnie hasło „fundusz wsparcia kredytobiorców” zyskało na popularności.

Dlatego jeśli znajdujesz się w jednej z 3 grup wymienionych poniżej, warto się tym programem zainteresować:

  • w dniu złożenia wniosku Ty lub jeden z kredytobiorców posiadasz status osoby bezrobotnej;
  • ponosisz miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego w wysokości przekraczającej 50 proc. dochodów osiąganych miesięcznie.
  • miesięczny dochód twojego gospodarstwa domowego, pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego, nie przekracza: -1552 PLN jeśli prowadzisz jednoosobowe gospodarstwo domowe -1200 PLN jeśli prowadzisz wieloosobowe gospodarstwo domowe

Kiedy nie skorzystasz ze wsparcia? Min:

  • zostałeś osobą bezrobotną z własnej winy;
  • twoja umowa kredytowa została wypowiedziana przez bank;
  • jeśli jesteś właścicielem innego mieszkania/domu lub posiadałeś w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Na czym polega wsparcie?

Wsparcie polega na zwrotnej pożyczce z BGK. Po złożeniu wniosku, o wsparcie możesz otrzymać maksymalnie 2000 zł dopłaty do raty przez 36 miesięcy, jednak nie więcej niż wysokość Twojej raty.

 

Jak wygląda spłata pożyczki?

Po 2 latach od otrzymania ostatniej raty zaczynasz spłacać nieoprocentowaną pożyczkę w 144 ratach. To oznacza, że rata pożyczki będzie nie wyższa niż ¼ otrzymywanego comiesięcznego wsparcia. Dodatkowo, jeśli 100 rat pożyczki spłacisz zgodnie z harmonogramem, możesz wystąpić, o umorzenie pozostałej części pożyczki.

Jeśli jesteś w potrzebie, fundusz może być dobrym rozwiązaniem. Pamiętaj jednak, że jeśli korzystasz ze wsparcia, a będziesz chciał zaciągnąć nowy kredyt, banki mogą nie chcieć go udzielić.

Skorzystanie z funduszu dla wielu może być ostatnią deską ratunku. Pamiętaj jednak, że jest to pożyczka, którą będziesz musiał oddać. Jeśli stopy spadną może się okazać, że rata kredytu hipotecznego i pożyczki są w sumie niższe niż sam kredyt hipoteczny dzisiaj. Niestety może być inaczej, tzn. rata kredytu może wzrosnąć, a dodatkowo zaczniesz spłacać pożyczkę, dlatego dobrze się zastanów, czy to rozwiązanie jest właśnie dla Ciebie.

 

Są to najważniejsze założenia wsparcia. Poniżej znajdziesz moją opinię, na temat tego programu, a także historię Edwarda.

Program, który należy zaliczyć do socjalnych. Oczywiście jak w każdym tego typu programie zapłacimy za niego wszyscy. Teoretycznie środki do funduszu wpłacają banki i są to ich pieniądze, należy jednak postawić pytanie – skąd mają te pieniądze? I naprowadzić na odpowiedź – czy przypadkiem nie MY wszyscy korzystamy z usług bankowych, za które płacimy?

Przykład sytuacji z życia:

Edward w 2016 roku wraz z żoną zaciągnął kredyt hipoteczny na kwotę 300 tys. PLN. Początkowo mieli ratę 1400 PLN, później po obniżce stóp ich rata spadła do 1100 PLN. Kredyt nie był dla nich problemem,  Edward zarabiał ok 10 tys./mc jego żona ok 5 tys. Przyszedł rok 2022, podwyżki stóp procentowych spowodowały wzrost raty do 2000 PLN, żona Edwarda straciła pracę i stała się osobą bezrobotną. Dodatkowo zaszła w ciąże, wiedzieli, że teraz poświęci się wychowaniu dziecka i przez kilka lat nie wróci do pracy. Zostali z dochodem 10 tys./mc, wyższą ratą kredytu i dzieckiem w drodze. Edward jako odpowiedzialny człowiek zaczął szukać rozwiązań. Jednym z rozwiązań było zablokowanie oprocentowania na poziomie 8%. Poszedł do swojego banku, podpisał aneks, gdyż bał się kolejnych podwyżek. Wiedział, że każda kolejna podwyżka jest już dla niego wyzwaniem. Mimo to, szukał dalszych rozwiązań. Trafił na artykuł dotyczący programu fundusz wsparcia kredytobiorców. Zobaczył, że może z niego skorzystać, gdyż jego żona ma status bezrobotnej. Przeliczył to sobie i oto co mu wyszło:

Gdyby spłacał ten kredyt tak jak przewiduje harmonogram czyli przez kolejne 24 lata spłaciłby:

Jednak Edward pomyślał, że skorzysta z programu, wtedy fundusz przez 3 lata będzie spłacał jego kredyt, a 2000 PLN, które Edward przeznaczyłby na ratę kredytu, będzie oszczędzał i po 3 latach nadpłaci 72 tys. Wybierze opcję ze skróceniem okresu. Spójrz co się wtedy stanie:

Otóż dzięki temu rata odsetkowa, jaką zapłaci do banku zmniejszy się o ponad 220 tysięcy! To nie jedyna korzyść, po nadpłacie okres kredytowania skrócił się z 24 do 12 lat, a więc o połowę!

Oczywiście Edward będzie musiał oddać pożyczkę, którą uzyskał, ale jeśli odejmiemy od 220 tys. korzyści 72 tys. to nadal pozostaje dla Edwarda 148 tys.

Edward wziął pod uwagę, inny scenariusz. Stwierdził, że może zamiast skrócić okres, obniży sobie ratę, miał w głowie dodatkową ratę pożyczki z FWK. Efekt takich działań byłby następujący:

Łączna kwota odsetek spadła o ponad 118 tys. PLN , a rata po nadpłacie spadła do 1446 PLN.

Kiedy nadszedł czas spłaty pożyczki z FWK okazało się, że rata kredytu 1446 PLN+ rata z FWK 500 PLN= 1946 PLN, a więc mniej niż rata, którą wcześniej płacił Edward.

Dodatkowo Edward jako odpowiedzialny człowiek spłacał pożyczkę zgodnie z harmonogramem i tak po 100 ej racie złożył wniosek o umorzenie pozostałej części. Zyskał zatem 22 tysiące. Ostatecznie oddał do FWK 50 tys., a więc jego korzyść dzięki skorzystaniu z programu „na czysto” wyniosła 68 tys. PLN. Dodatkowo obniż+ył ratę o 25%.

 

 

Programy są po to, żeby z nich korzystać.

 
Jeśli chcesz przeanalizować swój plan, zapraszam do kontaktu.
Wypełnij formularz kontaktowy: https://profesjonalnefinanse.pl/kontakt/
Napisz email: kontakt@profesjonalnefinanse.pl
Zadzwoń: 531 800 777
Z chęcią z Tobą porozmawiamy!