Darmowa konsultacja

+48 531 800 777

CO MUSISZ WIEDZIEĆ NA TEMAT WAKACJI KREDYTOWYCH?

Wakacje kredytowe – jak wyglądają w praktyce? Ilu klientów z nich skorzysta?


Jak wpłynie to na Twój kredyt, a jak na sektor bankowy?

Od 29.07 Klienci Banków mogą składać wnioski o wakacje kredytowe. Lotem błyskawicy rozeszła się wiadomość, że warto to robić. Z artykułu dowiesz się dlaczego tych kilka odroczonych rat może przełożyć się na kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych oszczędności!

 

Zacznijmy jednak od tego, to może skorzystać?

Praktycznie każdy kredytobiorca hipoteczny. Żeby skorzystać z tej formy pomocy, wcale nie trzeba mieć problemów ze spłatą – wakacje są dostępne dla każdej osoby spłacającej kredyt hipoteczny złotówkowy. Obowiązują następujące zasady:
kredyt, który ma zostać zawieszony, musiał zostać zaciągnięty w PLN i przed 1 lipca 2022.
z wakacji mogą skorzystać osoby, które kupiły na kredyt nieruchomość na własne potrzeby mieszkaniowe, choć interpretacja tego zapisu jest szeroka.
wakacje można zastosować tylko do jednego spłacanego kredytu.

 

Na czym polegają wakacje kredytowe ?

Osoby spłacające kredyt hipoteczne będą mogły zawiesić łącznie 8 rat kredytu hipotecznego – 4 raty jeszcze w 2022 r. (w III kwartale w sierpniu i wrześniu, a w IV kwartale w dwóch wybranych przez siebie miesiącach) oraz 4 raty w 2023 r. (po jednej w każdym kwartale).
W większości przypadków będzie opłacalne zawieszenie pierwszego miesiąca w kwartale.

 

Jak wpłynie to na Wasz kredyt ?

Nasza firma Profesjonalne Finanse, współpracuje z grupą ANG ,która przygotowała świetny i precyzyjny kalkulator, dzięki któremu możemy oszacować ile zaoszczędzimy na swoim kredycie. 

Przetestuj go już teraz klikając w link poniżej:
https://wakacjekredytowe.grupaang.pl/

 

Przyjrzyjmy się konkretnemu przykładowi:

W kalkulatorze tym możecie policzyć jak wygląda to dla waszego kredytu, lub możecie odezwać się do mnie abym pomógł Wam to oszacować.
Wystarczy uzupełnić kilka parametrów. Znajdziecie je na aplikacji waszego banku, lub aktualnym harmonogramie spłat. Jako pierwszą uzupełniamy kwotę kredytu pozostającego do spłaty. Nie jest to kwota zaciągniętego kredytu, a aktualne saldo. Uwzględnia jedynie kapitał, który pozostał do spłaty. Dla przykładu przyjmujemy, że klientowi pozostało do spłaty 549000 PLN.

Kolejnym parametrem jest oprocentowanie kredytu, jeśli macie stałą stopę procentową to wpisujecie jej wartość, jeśli macie oprocentowanie zmienne informację o tym jaka jest jego wysokość – możecie znaleźć w aplikacji swojego banku. Możecie też sprawdzić aktualny WIBOR i dodać do tego marżę swojego kredytu.

Następnie uzupełniacie pole z liczbą rat pozostałą do spłaty. Np jeśli wzieliście kredyt na 30 lat czyli 360 miesięcy i spłacacie go już 2 lata, to pozostały okres to 28 lat czyli 336 miesięcy. Ostatnim parametrem jest dzień spłaty najbliższej raty.

Klikamy oblicz i widzimy jaki efekt możemy uzyskać dzięki wakacjom kredytowym:

  • Efekt nr 1 – wydłużenie okresu spłaty – oszczędności poszły na cele konsumpcyjne.

  • Efekt nr 2 przeznaczenie środków pochodzących z zaoszczędzonych rat – nadpłata kredytu i zmniejszenie raty 4 384,91 zł – 4 112,05 zł = 272,86

  • Efetk nr. 3 – przeznaczenie środków pochodzących z zaoszczędzonych rat – nadpłata kredytu i skrócenie okresu.

Skąd tak ogromne oszczędności? Jak dzieje sie to, że 8 zawieszonych rat po nieco ponad 4380 PLN, co łącznie daje około 35 000 PLN na całym okresie Wakacji kredytowych powoduje ponad 270 000 PLN oszczędności.
Wszystko dzięki o wiele skuteczniejszej spłacie kapitału. Nadpłata sprawia, że w takiej samej pełnej racie struktura kapitału i odsetek się zmienia. Po dokonaniu nadpłat z wszystkich zaoszczędzonych środków w ciągu 8 miesięcy wakacji kredytowych, kapitał w racie to już ponad 700 PLN. Korzyść wynika więc głównie z dwóch powodów. Pierwszym jest to, że w racie jest większa część kapitału niż przed nadpłatą, a drugim jest to, że kredyt spłacamy dzięki temu aż o ponad 5 lat krócej.

 

Czy zatem wakacje kredytowe to same plusy ?

Dla klienta indywidualnego właściwie tak, ale musimy zadać sobie pytania:

Czy banki, które przez ten program stracą, nie odbiją sobie tego na klientach w inny sposób. Według szacunków Związku Banków Polskich, przy założeniu, że z tego rozwiązania skorzysta 80 proc. uprawnionych, łączny koszt dla banków osiągnąłby poziom 13,1-16,4 mld zł w 2022 r. oraz 21,3-27,9 mld zł w okresie 2022-2023. Czy wszystkie banki wytrzymają to finansowo? Czy dla takich instytucji jak Getin Bank nie będzie to gwóźdź do trumny? Jeśli tak się stanie, to na ratowanie klientów takich instytucji poprzez Bankowy Fundusz Gwarancyjny zrzucimy się wszyscy. Wzrost stóp procentowych miał na celu ograniczenie podaży pieniądza, więc czy takie zachowanie nie przypomina zachowania strażaka, który z jednej strony gasi pożary, które sam wywołał.


O tym wszystkim przekonamy się już niedługo, ale jeśli inflacja się nie zatrzyma to możemy spojrzeć przez palce na takie hasła jak putinflacja czy zrzucanie wszystkiego na wojnę.

 
Jeśli masz jakieś pytania, serdecznie zapraszam do kontaktu.

Wypełnij formularz kontaktowy: https://profesjonalnefinanse.pl/kontakt/

Napisz email: kontakt@profesjonalnefinanse.pl
Zadzwoń: 531 800 777
Z chęcią z Tobą porozmawiamy!