Darmowa konsultacja

+48 531 800 777

ZDOLNOŚĆ KREDYTOWA POLAKÓW ROŚNIE – DLACZEGO I O ILE?

Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzję o obniżeniu bufora, który doliczany jest do oprocentowania, przy wyliczaniu zdolności kredytowej.

Jest to pozytywna zmiana w kontekście do decyzji sprzed niespełna roku, gdzie KNF dobił zdolność kredytową Polaków, co wraz z innymi czynnikami takimi jak rosnące stopy procentowe, było powodem zapaści na rynku kredytowym. Zmianę tę odczuł też bardzo rynek pierwotny i m.in to było odpowiedzialne za zatrzymanie się wielu inwestycji deweloperskich. Wraz ze wzrostem stóp procentowych była to główna przeszkoda do zaciągania nowych kredytów i refinansowania już zaciągniętych. Wielu klientów chciało podejść do kredytu i nawet to robili, ale odbijali się od ściany zdolności kredytowej.

7 lutego 2023 sytuacja ta ulega zmianie, ponieważ KNF ogłosił nowe, następujące zasady:

  • Bufor na zmianę stopy procentowej można obniżyć do 2,5 pp., ale tylko w przypadku kredytów z okresowo stałym oprocentowaniem.

  • Dla kredytów ze zmiennym oprocentowaniem banki mają stosować wyższy niż 2,5 pp. bufor. Jego wysokość będzie ustalana przez bank, a za ocenę adekwatności podejścia ma odpowiadać zarząd.

  • Bufor nie musi być w ogóle stosowany w przypadku kredytów ze stałym oprocentowaniem w całym okresie spłaty.

Obniżenie bufora KNF: co oznacza dla Twojej zdolności kredytowej?

Najlepiej zaprezentować na przykładach, o ile ta decyzja zwiększa zdolność kredytową Polaków.

Przykład 1

W przypadku singla zarabiającego 5000 PLN netto, czyli na rękę Obecnie taki klient może liczyć na 240 000 – 300 000 zł zdolności kredytowej, co oznacza, że dzięki zmianie zaproponowanej przez KNF będzie mógł pożyczyć mniej więcej o 40 000 – 50 000 zł wyższą kwotę, bo każdy 1% w tym wypadku to wzrost zdolności o około 20 000 PLN.

 

Przykład 2

W przypadku rodziny 2+1, w której dwoje rodziców na etatach łącznie zarabia 10 000 netto. Dziś zdolność kredytowa takiej rodziny wynosi mniej więcej 420 000 – 450 000 zł, a dzięki zmianie w przypadku kredytu stałoprocentowego pożyczana kwota może wynieść o 50 000 zł więcej.

 

Przykład 3

W przypadku rodziny 2+2 z dochodem w wysokości 12 000 netto mówimy o wzroście zdolności kredytowej 30 000 zł na każdy punkt procentowy zmiany bufora. Do tej pory taka rodzina mogła pożyczyć pomiędzy 520 000 – 540 000 PLN. A więc obecnie zdolność kredytowa wynosiłaby powyżej 600 000 zł, czyli nawet o 80 000 zł więcej niż przed zmianą.

 

Zdolność przed zmianą KNF

 

Zdolność po zmianie KNF

Widzimy więc światełko w tunelu dla milionów Polaków, choć nie jest to jeszcze rewolucja to daje nadzieję na własne M. Dla przyszłych kredytobiorców potrzebne są jeszcze następujące zjawiska, aby sytuacja uległa całkowitemu unormowaniu:

  • obniżki stóp procentowych;

  • kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem na cały okres kredytu;

  • brak gwałtownej podwyżki cen mieszkań. Ryzyko tej opcji jest niestety dosyć znaczące.

Cały rynek czeka na dobre informacje, choć często indywidualna motywacja nie pozwala czekać na decyzję o kredycie. Jeśli chcesz sprawdzić, jak na ten moment wygląda Twoja zdolność kredytowa, skontaktuj się z nami. Wybierzemy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie ze wszystkich dostępnych aktualnie.

 

 

Jeśli masz jakieś pytania, serdecznie zapraszam do kontaktu.
Wypełnij formularz kontaktowy: https://profesjonalnefinanse.pl/kontakt/
Napisz email: kontakt@profesjonalnefinanse.pl
Zadzwoń: 531 800 777
Z chęcią z Tobą porozmawiamy!