Darmowa konsultacja

+48 531 800 777

ZABLOKUJ RATĘ, UZYSKAJ SPOKÓJ NA NAJBLIŻSZE LATA.

Kredyt z oprocentowaniem stałym zyskuje na popularności. Już praktycznie każdy, kto zastanawia się nad zaciągnięciem kredytu rozważa tę opcję. Niewiele osób jednak wie, że można zablokować oprocentowanie kredytu hipotecznego, w umowie, która już obowiązuje. 
W poniższym tekście znajdziesz odpowiedzi na pytania: 
  1. Oprocentowanie stałe – co oznacza w praktyce, jakie są zasady.
  2. Jak zmienić oprocentowanie w aktualnym kredycie na stałe.
  3. Czy zmiana na oprocentowanie stałe jest płatna.
  4. Jakie warunki musimy spełnić aby móc przejść na oprocentowanie stałe.
  5. Jeśli zmienimy oprocentowanie na stałe, to czy będzie możliwość powrotu na oprocentowanie zmienne? Co w przypadku obniżenia WIBOR?
Oprocentowanie stałe – co oznacza w praktyce, jakie są zasady.

Oprocentowanie to jest stałe w pierwszym okresie kredytu, aktualnie w zależności od banku można wybrać 5, 7 lub 10 lat blokady kredytu. Po tym okresie kredyt przechodzi na oprocentowanie zmienne, które jest ustalone już na samym początku umowy kredytowej (w nowo zaciągniętym kredycie) lub aneksu zmieniającego oprocentowanie na stałe (w przypadku zmiany w już trwającej umowie).

Jest też możliwość pozostania na oprocentowaniu stałym, ale będzie ono ustalone na nowym poziomie, w zależności od sytuacji rynkowej w momencie zakończenia pierwszego okresu ze stałą stopą. W praktyce oznacza to, że zyskujemy pewność niezmienności raty przez pierwszy okres (5, 7 lub 10 lat). W tym czasie zmiany stawki WIBOR nie mają wpływu na wysokość Twojej raty.

Co ważne, podobne rozwiązanie możemy wynegocjować na kredycie, który już mamy. Każdy bank posiada inną ofertę i możliwości negocjacji. Zanim udamy się do banku, warto skonsultować swoją sytuację z Ekspertem, który wie, jak rozmawiać z bankiem.

Kontakt do eksperta na końcu artykułu

Jak zmienić oprocentowanie w aktualnym kredycie na stałe.

Aby zmienić oprocentowanie ze zmiennego na stałe należy skontaktować się ze swoim bankiem i poprosić o taką ofertę. Zazwyczaj w “naszym” banku otrzymamy propozycję blokady, która sprawi, że nasza rata będzie nieco wyższa niż aktualna, ale da nam pewność że już nie wzrośnie w najbliższych kilku latach. 

Po otrzymaniu oferty możemy porównać ją z innymi bankami, ponieważ te propozycje mogą znacząco się różnić. (tabelka poniżej). Jeśli propozycje innych banków są bardziej atrakcyjne, warto rozważyć refinansowanie kredytu, o którym napiszemy w dalszej części artykułu. 

Czy zmiana na oprocentowanie stałe jest płatna?

Aktualnie jedyną opłatą, która może pojawić się w kredycie w trakcie przejścia z oprocentowania zmiennego na stałe jest kosz aneksu do umowy. Zazwyczaj jest to od 0 do 500 PLN.

Jakie warunki musimy spełnić aby móc przejść na oprocentowanie stałe?

Większość banków poprosi nas o ponowne dostarczenie dokumentów finansowych w celu zweryfikowania naszej zdolności kredytowej, są jednak też banki, które nie stawiają przed nami żadnych warunków.

Jeśli nie posiadasz zdolności kredytowej w swoim banku, a zależy Tobie na przejściu na oprocentowanie stałe, warto sprawdzić swoją zdolność w innych bankach.

Jeśli jednak aktualna sytuacja finansowa nie pozwala Tobie na zmianę, konieczne będzie zaprzyjaźnienie się ze zmieniającymi się ratami do momentu, w którym Twoja zdolność kredytowa będzie wystarczająca.

Poniżej aktualne wymagania najpopularniejszych banków w Polsce.

Jeśli zmienimy oprocentowanie na stałe, to czy będzie możliwość powrotu na oprocentowanie zmienne? Co w przypadku spadku WIBOR?

Jeśli zmienimy oprocentowanie na stałe, to nasz bank raczej nie zgodzi się na powrót do oprocentowania zmiennego w pierwszym okresie blokady. Więc jeśli WIBOR spadnie, a nasza stałe oprocentowanie będzie wysokie, to co wtedy?

W takiej sytuacji możemy refinansować kredyt, czyli przenieść nasz kredyt do innego banku na lepszych warunkach.

Warto więc przyjrzeć się swojemu kredytowi i podjąć przemyślane działanie.

 

Jeśli  zainteresował Cię temat i masz dodatkowe pytania, dotycząc, zapraszamy do kontaktu:

Wypełnij formularz kontaktowy: https://profesjonalnefinanse.pl/kontakt/

Napisz email: kontakt@profesjonalnefinanse.pl

Zadzwoń: 531 800 777

Z chęcią z Tobą porozmawiamy!